Microswitch SNAP ACTION
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MS\1702
Manufacturer: SPAMEL
Manufacturer code: MS\1702
Specification for Microswitch SNAP ACTION
| Operating temperature | -25...80°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with short lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | screw |
| Max. contact resistance: | 15mΩ |
| Mechanical durability | 20000000cycles |
| Electrical life | 500000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.3A / 220V DC |
| AC contacts rating @R | 15A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |