Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; (ON)-OFF-(ON); 6A/125VAC; -10÷55°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MS-500J-B
Manufacturer: MIYAMA
Manufacturer code: MS-500J-B
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 3; DP3T; (ON)-OFF-(ON); 6A/125VAC; -10÷55°C
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 3 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| AC test voltage | 1kV |
| Contacts configuration | DP3T |
| AC contacts rating @R | 6A / 125V AC |
| Switching method | (ON)-OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Knob height | 12mm |
| Kind of toggle | round |