Switch: toggle; Pos: 2; SPST; ON-OFF; 6A/125VAC; -10÷55°C; 1kV
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MS-500K-F
Manufacturer: MIYAMA
Manufacturer code: MS-500K-F
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; SPST; ON-OFF; 6A/125VAC; -10÷55°C; 1kV
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | toggle |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.2mm |
| AC test voltage | 1kV |
| Contacts configuration | SPST |
| AC contacts rating @R | 6A / 125V AC |
| Switching method | ON-OFF |
| Stable positions number | 2 |
| Knob height | 12mm |
| Kind of toggle | flat |