Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.3A/125VAC; ON-ON; No.of term: 3; 3.6mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MS-840-PF
Manufacturer: MIYAMA
Manufacturer code: MS-840-PF
Product downloads
Specification for Switch: slide; Pos: 2; SPDT; 0.3A/125VAC; ON-ON; No.of term: 3; 3.6mm
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -10...55°C |
| Type of switch | slide |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Terminal pitch | 3.6mm |
| Number of terminals | 3 |
| AC test voltage | 250V |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 0.3A / 125V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |