Microswitch SNAP ACTION
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MS0850502F020S1A
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: MS0850502F020S1A
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION
| Operating temperature | -25...85°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | with lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Body dimensions | 19.8x6.4x10.6mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 200mN |