Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.1A/30VDC; Rcont max: 100mΩ; PCB
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
MS1-01L21HGV
Manufacturer: DIPTRONICS
Manufacturer code: MS1-01L21HGV
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; SPDT; 0.1A/30VDC; Rcont max: 100mΩ; PCB
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -25...75°C |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Contact material | silver alloy |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Soldering temperature | 260°C / 5 s |
| Body dimensions | 12.8x5.8x6.5mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Electrical life | 30000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 0.1A / 30V DC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 250mN |