Connector: M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
MSAP-05BFFB-SL7001
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: MSAP-05BFFB-SL7001
Specification for Connector: M12
| Operating temperature | -40...105°C |
| IP rating | IP67 |
| Electrical mounting | screw |
| Connector | plug |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | screw |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 5 |
| Series | M |
| Contact material | copper alloy |
| Body material | plastic |
| Current rating | 4A |
| Rated voltage | 60V |
| Locking system | threaded joint |
| Connector variant | unshielded |
| Spatial orientation | straight |