Connector: M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
12.0
Product code:
MSAS-06PFFS-SF8001
Manufacturer: AMPHENOL
Manufacturer code: MSAS-06PFFS-SF8001
Specification for Connector: M12
| Operating temperature | -40...105°C |
| IP rating | IP68, IP69K |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | for panel mounting, front side nut |
| Type of connector | M12 |
| Number of pins | 6 |
| Series | M |
| Body material | metal |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 30V |
| Locking system | threaded joint |
| Connector variant | shielded |