Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 700V; 10A; 38W; TO220-2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MSC010SDA070K
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MSC010SDA070K
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 700V; 10A; 38W; TO220-2
| Mounting | THT |
| Case | TO220-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 700V |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 58A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 2.1V |
| Power dissipation | 38W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 50µA |
| Heatsink thickness | 1.14...1.4mm |