Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 1.7kV; 10A; 71W; TO247-2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
MSC010SDA170B
Manufacturer: MICROCHIP TECHNOLOGY
Manufacturer code: MSC010SDA170B
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SiC; THT; 1.7kV; 10A; 71W; TO247-2
| Mounting | THT |
| Case | TO247-2 |
| Kind of package | tube |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 1.7kV |
| Technology | SiC |
| Max. forward impulse current | 90A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 2.1V |
| Power dissipation | 71W |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Leakage current | 10µA |