Product code: MTC0528S28
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: MTC0528S28
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 5W; Uin: 15.5÷40V; Uout: 28VDC; Iout: 180mA; 10g
Output current 180mA
Mounting THT
Power 5W
Operating temperature -55...100°C
Output voltage 28V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 78%
Number of outputs 1
Switching frequency 450kHz