Product code: MTC0528S3V3
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: MTC0528S3V3
  • Output current
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 4W; Uin: 15.5÷40V; Uout: 3.3VDC; Iout: 1.21A; 10g
Output current 1.21A
Mounting THT
Power 4W
Operating temperature -55...100°C
Output voltage 3.3V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 80%
Number of outputs 1
Switching frequency 450kHz