Product code: MTC3028D12
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: MTC3028D12
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Output current 2
  • Output voltage 2
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 30W; Uin: 15.5÷40V; Uout: 12VDC; Uout2: -12VDC
Output current 2A
Mounting THT
Power 30W
Operating temperature -55...100°C
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 81%
Output current 2 2A
Output voltage 2 -12V DC
Number of outputs 2
Switching frequency 500kHz