Product code: MTC3028S15
Manufacturer: XP POWER
Manufacturer code: MTC3028S15
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 35W; Uin: 15.5÷40V; Uout: 15VDC; Iout: 2.33A; 70g
Mounting THT
Power 35W
Operating temperature -55...100°C
Output voltage 15V DC
Insulation voltage 1.5kV DC
Efficiency 81%
Number of outputs 1
Switching frequency 500kHz