Industrial module: converter; ETHERNET/RS232/RS422/RS485; 5W
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
NETX ETHERNET TO SERIAL
Manufacturer: DECODE
Manufacturer code: NETX ETHERNET TO SERIAL
Product downloads
Specification for Industrial module: converter; ETHERNET/RS232/RS422/RS485; 5W
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 8...32V DC |
| Operating temperature | -25...70°C |
| Interface | CTS RS422/RS485, DCD, DSR, DTR, Ethernet, RS232DTE, RTS, RxD, TxD |
| Body dimensions | 95x35x80mm |
| Power consumption | 5W |
| Kind of module | ETHERNET / RS232/RS422/RS485 |
| Communictions protocol | MODBUS ASCII, MODBUS RTU, MODBUS TCP, MODBUS UDP, PPP, TCP/IP, UDP |
| Additional functions | Galvanic isolation of Ethernet line, LED status indicator |
| The programming method | WWW |