Product code: NTE5003A
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE5003A
  • Mounting
  • Case
  • Tolerance
  • Semiconductor structure
  • Power dissipation
  • Type of diode
  • Zener voltage
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 2.8V; DO35; single diode; 75uA
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 2.8V