Product code: NTE5007A
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE5007A
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 3.9V; DO35; single diode; 10uA
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 3.9V