Product code: NTE5009A
Manufacturer: NTE Electronics
Manufacturer code: NTE5009A
Product downloads
Specification for Diode: Zener; 0.5W; 4.7V; DO35; single diode; 5uA
Mounting THT
Case DO35
Tolerance ±5%
Semiconductor structure single diode
Power dissipation 500mW
Type of diode Zener
Zener voltage 4.7V