LED; SMD; 5060,PLCC6; white warm; 18(typ)lm; 3000(typ)K; 120°; 60mA
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
OSM54TS4C1A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSM54TS4C1A
Product downloads
Specification for LED; SMD; 5060,PLCC6; white warm; 18(typ)lm; 3000(typ)K; 120°; 60mA
| Mounting | SMD |
| Case | PLCC6 |
| Operating voltage | 3...3.6V DC |
| Dimensions | 5x5x1.5mm |
| LED colour | white warm |
| LED lens | transparent |
| Chromatic coordinates | x: 0.45; y: 0.41 |
| Colour temperature | 3000K |
| LED current | 60mA |