LED; 5mm; white cold; 4200÷5800mcd; 100°; 3÷5V; 20mA; Lens: diffused
Multiples:
2.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
OSW5DS51A5A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSW5DS51A5A
Product downloads
Specification for LED; 5mm; white cold; 4200÷5800mcd; 100°; 3÷5V; 20mA; Lens: diffused
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3...5V DC |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 4200...5800mcd |
| LED colour | white cold |
| LED lens | diffused |
| LED version | blinking, clear body with diffused lens finish |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| Chromatic coordinates | x: 0.27; y: 0.28 |
| Colour temperature | 8500-18000K |
| LED current | 20mA |