Display: LED; bargraph; green (7x) / red (3x); 25.5x10.2x7.9mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSX10201-GGR1
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSX10201-GGR1
Product downloads
Specification for Display: LED; bargraph; green (7x) / red (3x); 25.5x10.2x7.9mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 2.1...2.5/2.1...2.5V |
| Colour | green (7x) / red (3x) |
| Operating current | 20mA |
| Dimensions | 25.5x10.2x7.9mm |
| Kind of display | bargraph |
| Type of display | LED |
| Wavelength | 570nm, 622nm |
| Luminosity of green colour | 35mcd |
| Luminosity of red colour | 35mcd |