LED; 7.8mm; yellow; 4200mcd; 30°; Front: convex; 9V; No.of term: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY58131A-VV
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY58131A-VV
Product downloads
Specification for LED; 7.8mm; yellow; 4200mcd; 30°; Front: convex; 9V; No.of term: 2
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 9V DC |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 4200mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |