LED; 3mm; yellow; 68÷100mcd; 140°; Front: flat; 1.8÷2.6V; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5JA3HE4B
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5JA3HE4B
Product downloads
Specification for LED; 3mm; yellow; 68÷100mcd; 140°; Front: flat; 1.8÷2.6V; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 68...100mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | flat |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |