LED; 2mm; yellow; 68÷100mcd; 90°; 3÷5V; 20mA; Variant: blinking
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
2.0
Product code:
OSY5JS7K94B
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5JS7K94B
Product downloads
Specification for LED; 2mm; yellow; 68÷100mcd; 90°; 3÷5V; 20mA; Variant: blinking
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3...5V DC |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 4.8x2.5mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 68...100mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | diffused |
| LED version | blinking |
| Front | flat |
| LED diameter | 2mm |
| LED current | 20mA |