LED; 3mm; yellow; 1560÷2180mcd; 60°; Front: convex; 15V; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PA3761B-12V
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PA3761B-12V
Product downloads
Specification for LED; 3mm; yellow; 1560÷2180mcd; 60°; Front: convex; 15V; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 15V DC |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1560...2180mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |
| LED current | 10mA |