LED; 3mm; yellow; 330mcd; 140°; Front: flat; Pitch: 2.54mm; 225mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PA3HE4B-12V
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PA3HE4B-12V
Product downloads
Specification for LED; 3mm; yellow; 330mcd; 140°; Front: flat; Pitch: 2.54mm; 225mW
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 330mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | diffused, white, yellow |
| Front | flat |
| LED diameter | 3mm |
| Shape | round |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |
| LED current | 10mA |