LED; 5mm; yellow; 500÷750mcd; 120°; Front: recessed; 2.1÷2.6V; 78mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PA53C1A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PA53C1A
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow; 500÷750mcd; 120°; Front: recessed; 2.1÷2.6V; 78mW
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 500...750mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | transparent |
| Front | recessed |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |