LED; 5mm; yellow; 5800÷8400mcd; 30°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PA5A31A-QR
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PA5A31A-QR
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow; 5800÷8400mcd; 30°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 5800...8400mcd |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 590nm |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |