LED; 8mm; yellow; 1120÷1560mcd; 30°; Front: convex; 12V; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PA8134A-12V
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PA8134A-12V
Product downloads
Specification for LED; 8mm; yellow; 1120÷1560mcd; 30°; Front: convex; 12V; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 12V DC |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1120...1560mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 8mm |
| LEDs' features | integral current limiting resistor |
| LED current | 10...15mA |