LED; 10mm; yellow; 3000mcd; 30°; Front: convex; 5÷20VDC; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5PAA134A-CRLED14
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5PAA134A-CRLED14
Product downloads
Specification for LED; 10mm; yellow; 3000mcd; 30°; Front: convex; 5÷20VDC; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 5...20V DC |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | yellow |
| Wavelength | 590nm |
| LED lens | diffused, yellow |
| Front | convex |
| LED diameter | 10mm |
| Shape | round |
| LEDs' features | integrated current stabilizer |