LED; 1.8mm; yellow; 1120÷1500mcd; 30°; 1.8÷2.6V; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSY5RU7331A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSY5RU7331A
Product downloads
Specification for LED; 1.8mm; yellow; 1120÷1500mcd; 30°; 1.8÷2.6V; Front: convex
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 3.3x3mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 1120...1500mcd |
| LED colour | yellow |
| LED lens | transparent |
| Front | convex |
| LED diameter | 1.8mm |
| LED current | 20mA |