LED; 5mm; yellow/blue; 60°; Front: convex; 1.9÷2.4/2.7÷3.2V; 96mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSYBPA5B62A-1MA
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSYBPA5B62A-1MA
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow/blue; 60°; Front: convex; 1.9÷2.4/2.7÷3.2V; 96mW
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | yellow/blue |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 30mA |
| Luminosity of yellow colour | 100...150mcd |
| Luminosity of blue colour | 100...150mcd |