LED; 3mm; bicolour; yellow/green; 800mcd; 1120mcd; 30°; cathode
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSYGHC3131A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSYGHC3131A
Product downloads
Specification for LED; 3mm; bicolour; yellow/green; 800mcd; 1120mcd; 30°; cathode
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | cathode |
| Number of terminals | 3 |
| LED colour | yellow/green |
| Wavelength | 570nm, 590nm |
| LED lens | transparent |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| Shape | round |
| Luminosity of green colour | 800mcd |
| LED current | 20mA |
| Luminosity of yellow colour | 1120mcd |