LED; 5mm; yellow/yellow green; 330÷550mcd,500÷750mcd; 30°; 78mW
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OSYGHC5B32A
Manufacturer: OPTOSUPPLY
Manufacturer code: OSYGHC5B32A
Product downloads
Specification for LED; 5mm; yellow/yellow green; 330÷550mcd,500÷750mcd; 30°; 78mW
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Common electrode | cathode |
| Number of terminals | 3 |
| Luminosity | 500...750mcd |
| LED colour | yellow/yellow green |
| LED lens | diffused, white |
| LED version | bicolour |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |