OUAZ-SS-124L900
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
26.0
Product code:
OUAZ-SS-124L900
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: OUAZ-SS-124L900
Specification for OUAZ-SS-124L900
| Mounting | PCB |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Leads | for PCB |
| Number of pins | 5 |
| Contact material | AgPd |
| Height | 11.2mm |
| Current rating | 1A |
| Coil resistance | 2.8kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 1A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 450mW |
| Operate time | 10ms |
| Release time | 7ms |
| Coil current | 8.6mA |