Surge arrestor; Type 2; Poles: 1+N; 40kA; 275VAC; DIN; -40÷80°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OVR T2 1N 40-275 P TS QS
Manufacturer: ABB
Manufacturer code: OVR T2 1N 40-275 P TS QS
Product downloads
Specification for Surge arrestor; Type 2; Poles: 1+N; 40kA; 275VAC; DIN; -40÷80°C
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Max. operating voltage | 275V AC |
| Rated voltage | 230/400V AC |
| Integrated auxiliary contacts | NO + NC |
| Type of protection | surge arrestor |
| Rated impulse current In (8/20)µs | 40kA |
| Kind of surge arrester | Type 2 |
| Protection level at rated imp. current | 1.4kV |
| Surge arresters features | fitted with mechanical indicators of each arrester operation |