Surge arrestor; Type 2+3; Poles: 1; 20kA; Uoper.max: 275VAC; DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OVR T2-T3 20-275 P QS
Manufacturer: ABB
Manufacturer code: OVR T2-T3 20-275 P QS
Product downloads
Specification for Surge arrestor; Type 2+3; Poles: 1; 20kA; Uoper.max: 275VAC; DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -40...80°C |
| IP rating | IP20 |
| Max. operating voltage | 275V AC |
| Rated voltage | 230/400V AC |
| Type of protection | surge arrestor |
| Rated impulse current In (8/20)µs | 20kA |
| Kind of surge arrester | Type 2+3 |
| Protection level at rated imp. current | 0.9kV |
| Surge arresters features | fitted with mechanical indicators of each arrester operation |