Power supply: switched-mode; LED; 60W; 15VDC; 4A; 90÷264VAC; IP67
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
OWA-60E-15
Manufacturer: MEAN WELL
Manufacturer code: OWA-60E-15
Product downloads
Specification for Power supply: switched-mode; LED; 60W; 15VDC; 4A; 90÷264VAC; IP67
| Output current | 4A |
| Supply voltage | 90...264V AC, 127...370V DC |
| Power | 60W |
| Operating temperature | -40...70°C |
| IP rating | IP67 |
| Protection | overheating, anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection |
| Type of power supply | switched-mode |
| Application | LED |
| Body dimensions | 171x63x37.5mm |
| Output voltage | 15V DC |
| Additional functions | COLD START |
| Efficiency | 89% |
| Number of outputs | 1 |
| Electrical connection | wires |
| Kind of case | OWA-60 |