Relay: electromagnetic
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
OZ-SH-112L1200
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: OZ-SH-112L1200
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Leads | for PCB |
| Height | 20.6mm |
| Coil resistance | 270Ω |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil current | 44.4mA |