OZ-SH-124D294
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
OZ-SH-124D294
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: OZ-SH-124D294
Specification for OZ-SH-124D294
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...60°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgCdO |
| Height | 20.6mm |
| Body dimensions | 29.2x12.8x20.6mm |
| Current rating | 16A |
| Coil resistance | 820Ω |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Operate time | 15ms |
| Release time | 8ms |
| Coil current | 29.3mA |