Relay: electromagnetic
Multiples:
20.0
Minimum quantity:
40.0
Product code:
OZ-SS-112LF000
Manufacturer: TE Connectivity
Manufacturer code: OZ-SS-112LF000
Specification for Relay: electromagnetic
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...70°C |
| Leads | for PCB |
| Contact material | AgCdO |
| Height | 20.6mm |
| Body dimensions | 29.2x12.8x20.6mm |
| Current rating | 16A |
| Coil resistance | 270Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| Contact current max. | 16A |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 540mW |
| Operate time | 20ms |
| Release time | 8ms |
| Coil current | 44.4mA |