Oscilloscope: digital; Channels: 2; ≤200MHz; 1Gsps; 10Mpts; Plug: EU
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P 1260
Manufacturer: PEAKTECH
Manufacturer code: P 1260
Product downloads
Specification for Oscilloscope: digital; Channels: 2; ≤200MHz; 1Gsps; 10Mpts; Plug: EU
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Operating temperature | 0...40°C |
| Number of channels | 2 |
| Interface | LAN, USB, VGA |
| Power consumption | 18W |
| Display resolution | 800x600 |
| Max. input voltage | 400V |
| Trigger | falling-edge, rising-edge, video signal |
| Measuring instrument features | mathematical functions: addition, subtraction, division, multiplication and FFT, Pass/Fail function |
| Standard equipment | 2 oscilloscope probes, mains cable, test adapter, USB cable, user's manual |
| Sampling | 1Gsps |
| Type of oscilloscope | digital |
| Trigger modes | automatic, normal, single |
| Vertical resolution | 8bit |
| Input coupling | AC, DC, GND |
| Trigger source | CH1, CH2, external signal |
| Trigger coupling | AC, DC, highpass, lowpass |