Oscilloscope: digital; Channels: 4; ≤200MHz; 2Gsps; 7,6Mpts/ch
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P 1300
Manufacturer: PEAKTECH
Manufacturer code: P 1300
Product downloads
Specification for Oscilloscope: digital; Channels: 4; ≤200MHz; 2Gsps; 7,6Mpts/ch
| Supply voltage | 100...240V AC |
| Operating temperature | 0...40°C |
| Number of channels | 4 |
| Interface | LAN, USB, VGA |
| Power consumption | 24W |
| Display resolution | 800x600 |
| Max. input voltage | 400V |
| Trigger | falling-edge, rising-edge, video signal |
| Measuring instrument features | mathematical functions: addition, subtraction, division, multiplication and FFT, Pass/Fail function |
| Standard equipment | 4 oscilloscope probes, mains cable, USB cable, user's manual |
| Sampling | 2Gsps |
| Type of oscilloscope | digital |
| Trigger modes | automatic, normal, single |
| Vertical resolution | 8bit |
| Input coupling | AC, DC, GND |
| Trigger source | CH1, CH2, CH3, CH4, line |
| Trigger coupling | AC, DC, highpass, lowpass |