RCD breaker; Inom: 25A; Ires: 30mA; Max surge current: 3000A; 400V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P 302 25-30-HPI DX
Manufacturer: LEGRAND
Manufacturer code: P 302 25-30-HPI DX
Product downloads
Specification for RCD breaker; Inom: 25A; Ires: 30mA; Max surge current: 3000A; 400V
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Operating temperature | -25...60°C |
| IP rating | IP20 |
| Mechanical durability | 20000cycles |
| Current rating | 25A |
| Rated voltage | 400V AC |
| Electrical life | 10000cycles |
| Max surge current | 3kA |
| Conform to the norm | IEC/EN 61008-1 |
| Cross section of connecting wires | 0.75...50mm<sup>2</sup> |
| Type of protection | RCD breaker |
| Short circuit breaking capacity | 10kA |
| Kind of circuit breaker | type Hpi |
| Residual current | 30mA |