Meter: sound level; Sound level meas: 30÷130dB; 31.5Hz÷8kHz; 350g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P 8005
Manufacturer: PEAKTECH
Manufacturer code: P 8005
Product downloads
Specification for Meter: sound level; Sound level meas: 30÷130dB; 31.5Hz÷8kHz; 350g
| Interface | USB |
| Kind of display used | LCD 4,3" |
| Display resolution | 480x272 |
| Operating frequency | 0.0315...8kHz |
| Power supply | power supply 9V DC |
| Measuring instrument features | data logger function, MIN/MAX function, socket for mounting on a stand |
| Standard equipment | case, power supply, stand, USB cable, user's manual |
| Type of meter | sound level meter |
| Measurement | sound level |
| Sampling | 2x/s |
| Sound level measuring range | 30...130dB |
| Sound level measuring accuracy | ±1.4dB |
| Sound level measuring resolution | 0.1dB |