P-Star; LDO; USB B micro,pin strips; PIC18F25K50; 5.5÷15VDC; 1.3g
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P-STAR 25K50 MICRO
Manufacturer: POLOLU
Manufacturer code: P-STAR 25K50 MICRO
Product downloads
Specification for P-Star; LDO; USB B micro,pin strips; PIC18F25K50; 5.5÷15VDC; 1.3g
| Supply voltage | 5.5...15V DC |
| Number of inputs/outputs | 16 |
| Kind of connector | pin strips, USB B micro |
| Kit contents | connectors, module |
| Type of development kit | P-Star |
| Microcontroller | PIC18F25K50 |
| Information | Product is not a working device, but only component |
| Clock frequency | 48MHz |
| Board dimensions | 26.6x15.2mm |
| Number of PWM channels | 2 |
| Kind of voltage regulator | LDO |
| Number of analog inputs | 13 |