Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; 1W; ±10%; 6mm; linear
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P11S1V0FLSY00102KA
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: P11S1V0FLSY00102KA
Product downloads
Specification for Potentiometer: shaft; single turn; 1kΩ; 1W; ±10%; 6mm; linear
| Mounting | soldered |
| Power | 1W |
| Resistance | 1kΩ |
| Operating voltage | 350V |
| Operating temperature | -55...125°C |
| Tolerance | ±10% |
| Leads | solder lugs |
| Electrical life | 50000cycles |
| Shaft diameter | 6mm |
| Shaft surface | smooth |
| Kind of potentiometer | single turn |
| Type of potentiometer | shaft |
| Track material | cermet |
| Characteristics | linear |
| Mechanical rotation angle | 300° |
| Temperature coefficient | 150ppm/°C |
| Electrical rotation angle | 270° |