Heat transfer paste; white; silicon based; 90ml; P12; 0.81W/mK
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P12
Manufacturer: WACKER
Manufacturer code: P12
Product downloads
Specification for Heat transfer paste; white; silicon based; 90ml; P12; 0.81W/mK
| Operating temperature | -30...200°C |
| Kind of package | tube |
| Colour | white |
| Application | facilitates heat transfer |
| Thermal conductivity | 0.81W/mK |
| Min. breakdown voltage | 15V/mm |
| Agent application | heatsinks |
| Agent features | silicon based |
| Name | P12 |
| Type of chemical agent | heat transfer paste |
| Density (at 20°C) | 2.25g/cm<sup>3</sup> |
| Appearance | paste |