Diode: rectifying; THT; 400V; 12A; Ammo Pack; Ifsm: 450A; P600; 1.5us
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
P1200G
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: P1200G
Product downloads
Specification for Diode: rectifying; THT; 400V; 12A; Ammo Pack; Ifsm: 450A; P600; 1.5us
| Mounting | THT |
| Case | P600 |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 400V |
| Max. load current | 80A |
| Max. forward impulse current | 450A |
| Load current | 12A |
| Max. forward voltage | 950mV |
| Reverse recovery time | 1.5µs |
| Type of diode | rectifying |
| Leakage current | 10µA |