Switch: push-button; Pos: 2; SPST NC + NO; 6A/24VDC; 5A/250VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
160.0
Product code:
P16EET11KYELYEL
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: P16EET11KYELYEL
Product downloads
Specification for Switch: push-button; Pos: 2; SPST NC + NO; 6A/24VDC; 5A/250VAC
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -20...55°C |
| Type of switch | push-button |
| Number of positions | 2 |
| Leads | connectors |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 2000000cycles |
| Backlight colour | yellow |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 50000cycles |
| Contacts configuration | SPST NC + NO |
| DC contacts rating @R | 6A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 250V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Operating Force | 2.94N |
| Actuator colour | yellow |
| Button shape | rectangular |